Microsoft Lumia 950 XL – najwyższa półka?

Microsoft Lumia 950 XL – najwyższa półka?

Po przejęciu Nokii przez Microsoft wielu wieszczyło koniec niezawodnych telefonów na każdą kieszeń, które jednocześnie cieszyły swoich użytkowników trwałością i niezawodnością w każdych warunkach. Co prawda Microsoft Lumia 950 XL już chwilę dostępny jest na naszym rynku, to jednak wciąż pozostaje ciekawą alternatywą dla produktów konkurencji i ich topowych modeli.

Lumia 950 XL jest nie tylko większą wersją Lumii 950, ale również modelem znacznie bardziej zaawansowanym technologicznie – jest flagowcem Microsoftu! Czy jednak wszystko wygląda i działa w nim dobrze? Czy Microsoft sprawił, że za kilka lat będziemy mówili o Lumii 950 XL tak samo dobrze, jak cały czas mówimy o starej i poczciwej Nokii 3310?

Wygląd i wymiary?

Microsoft Lumia 950 XL to smartphone o stosunkowo dużych wymiarach, które wymusiło zastosowanie wyświetlacza o przekątnej 5,7 cala. Chociaż całość zamyka się w obudowie mającej aż 151,9 x 78,4 x 8,1 mm, to jednak smartphone waży tylko 165 gram. W przeciwieństwie do konkurencji nie znajdziemy w jego budowie metalu, np. aluminium, a same tworzywa sztuczne, co wielu może nie odpowiadać, to jednak wpływa to na zachowanie niskiej masy oraz odporność urządzenia na zarysowania i uszkodzenia – jest to niezwykle ważne zważywszy na to, że Lumia 950 XL w oficjalnej sprzedaży kosztuje w okolicach 2.700,-zł!

Wnętrzności?

Pod względem użytych podzespołów Lumia 950 XL również wypada bardzo dobrze – zastosowany ośmiordzeniowy, 64-bitowy procesor Snapdragon 810 (2,0 GHz), 3 GB RAM oraz układ Adreno 430 odpowiadający za przetwarzanie grafiki sprawiają, że korzystanie z urządzenia jest bardzo szybkie i komfortowe. Za obraz odpowiada wyświetlacz w technologii AMOLED pokryty warstwą polaryzacyjną Clear Black – technologia PenTile, głęboka czerń oraz ostrość obrazu to tylko niektóre z jego zalet. Całość oferuje rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli (Quad HD)

Windows 10

Skupiając się na Lumii 950 XL nie sposób pominąć kwestię systemu operacyjnego, który aspiruje do bycia najlepszym systemem operacyjnym na rynku urządzeń mobilnych. Czy jednak zastąpi popularnego Androida lub iOS? Czas pokaże. W tej chwili jednak przestawienie się z innych systemów operacyjnych nie jest zbyt intuicyjne.

Wady?!

Wbrew pozorom flagowiec Microsfotu nie jest pozbawiony wad. Do najważniejszych należą:

  • czas pracy na baterii (duży, jasny wyświetlacz, szybki procesor, technologie powiadomień push, sieć bezprzewodowa Wi-Fi, Bluetooth czy modem 4G sprawiają, że ładowanie Lumii 950 Xl nawet dwa razy dziennie nie jest niczym niezwykłym)
  • aparat (pomimo zastosowania matrycy o rozdzielczości 20 MP z układem optycznym z 6 obiektywami, to zdjęcia rozczarowują)
  • technologia Hello (pomimo tego, że jest to niejako wprowadzenie wyższej technologii do codziennych smartphone i działa ona w większości przypadków dobrze (polega ona na poświadczeniach biometrycznych – skaner tęczówki oka), to w wielu przypadkach proces analizy jest zbyt długi)
  • brak złącza microUSB (zastosowano mniejsze, ale mało popularne złącze USB Type-C, a tym samym trzeba mieć kabel do ładowania zawsze przy sobie)

Podsumowując, Microsoft Lumia 950 XL cały czas dostępny jest na naszym rynku i wciąż pozostaje ciekawą alternatywą dla modeli innych producentów!